Posty

Wyświetlanie postów z sierpień, 2020

M. Młodecki: Nasza praca nie poszła na marne

Obraz
W 40 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i 38 rocznicę zbrodni Lubińskiej władze powiatu lubińskiego i przedstawiciele NSZZ Solidarność złożyli wieńce pod pomnikiem solidarności. W manifestacjach miał udział między innymi Mirosław Młodecki. - Nasza praca nie poszła na marne, co prawda nie ma pełnego sukcesu, no ale wolność państwo odzyskało. Szkoda Michała, Andrzeja i Mieczysława, ale za wolność trzeba zapłacić nie samym więzieniem. Moje słowa potwierdza historia Polski, a także naszego Lubina - mówił. Szczególnie przyjmującym momentem uroczystości było odczytanie przez młodzież szkolną wspomnień Stanisława Śniega i Jana Madeja - uczestników tamtych wydarzeń.

Szczuplejszy budżet powiatu

Obraz
O 5% wszystkie departamenty starostwa powiatowego musiały obniżyć swój budżet. Podobnie stało się z Młodzieżowym Domem Kultury i szkołami średnimi. - Chcemy przekształcić tę placówkę z oświatowej w jednostkę kulturalną, tak aby mogła pozyskiwać środki zewnętrzne. Teraz jako placówka oświatowa o takie środki nie może aplikować - oświadczył starosta. Nie będzie też remontu drogi w Raszówce i okolicach Liśca. - Od 20 lat pisałem m.in. do prezydenta Polski - mówił Włodzimierz Nałysnyk. Na utrzymanie innych dróg przeznaczono 4,6 mln. złotych. Taką decyzję podjęto na dzisiejszej sesji rady powiatu. Kolejną wiadomością, z której nie ucieszą się mieszkańcy Krzeczyna Wielkiego jest przesunięcie o rok budowy obwodnicy. 

Emilia Wawrowska mistrzynią Krajowego Zrzeszenia LZS

Obraz
W dniach 28-29 sierpnia w Ciechanowie odbyły się Krajowe Mistrzostwa Zrzeszenia LZS w Lekkoatletyce. Zawodnicy walczyli w trzech grupach wiekowych. W zawodach bardzo dobre przygotowanie do sezonu potwierdziła zawodniczka Emilia Wawrowska. Podopieczna trenera Mariusza Knulla najpierw zdobyła złoty medal w skoku w dal uzyskując 5,64 metry, a następnie uplasowała się na drugim miejscu w biegu na 200 metrów tracąc 0,26 sekund do Magdaleny Niemczyk.

Mały jarmark w parku

Obraz
Opady deszczu przerwały plener sztuk wszelakich i rękodzieła, który cztery lata temu przeniósł się do parku Piłsudskiego. Wszystkiemu towarzyszy muzyka. - Z racji ograniczeń epidemiologicznych umieściliśmy płyny dezynfekujące w kilku częściach parku - mówiła Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor CK Muza. W tym roku podczas pleneru można spotkać animatorów kultury, Lubiński Klub Fantastyki oraz rękodzielników. Sporym zainteresowaniem cieszy się Biblioteka pod chmurką. Książki można było zabrać do domu, albo przynieść już przeczytane.

Filmowe oblicze mrocznego koncertu

Obraz
Marszem Radeckiego skomponowanym przez Johana Straussa rozpoczęto koncert pt. Wind(s) on the hill. -  Dęciaki w zachodnich orkiestrach dętych określane są mianem właśnie wind, a w liczbie mnogiej, tworząc orkiestrę – winds. Trzecie istotne słowo to Hill, czyli wzgórze - mówił Mariusz Dziubek, dyrygent orkiestry. Wszystkiemu przysłuchiwała się sowa. Narodowa Orkiestra Dęta zagrała takie utwory jak Obój Gabriela, Rossana i motywy muzyczne z takich filmów jak Lista Schindlera, Gra o Tron, czy Ojciec Chrzestny. -  Ten koncert jest wielką produkcją. Występowałam z wieloma orkiestrami symfonicznymi, smyczkowymi. Natomiast to, co usłyszałam tutaj już na pierwszej próbie, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Paleta barw, jakimi posługuje się Narodowa Orkiestra Dęta, to zupełnie nowy wymiar brzmienia symfonicznego. Dla mnie, jako dla doświadczonego muzyka, jest to czymś zupełnie wyjątkowym i nowym – mówi Celina Kotz, która zadziwiała przybyłych grą na skrzypcach. Koncert wspomógł l...