Posty

Wyświetlanie postów z wrzesień, 2021

Jest patron dla małej obwodnicy

Obraz
Decyzją radnych droga nazywana małą obwodnicą będzie nosiła imię generała Stanisława Sosabowskiego. We wrześniu 1939 roku dowodził heroiczną walką 21. pułku piechoty "Dzieci Warszawy" w obronie stolicy. Warto nadmienić, że generał ten był organizatorem i dowódcą Brygady Spadochronowej, z którą walczył w bitwie o Arnhem. O tej bitwie Holendrzy nagrali film pt. "Zapomniani bohaterowie bitwy pod Arnhem". Został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Virtuti Militari.

Seniorzy rozpoczęli rok akademicki ze Skaldami

Obraz
O tym że muzyka Skaldów jest ponadpokoleniowa można było się przekonać podczas dzisiejszej inauguracji roku akademickiego. Oprócz męskiego grona zespół tworzy również Gabriela Zielińska. Po koncercie wszystkich przybyłych do hali RCS zaskoczył deszcz. Uniwersytet Senioralny w Lubinie został otwarty w 2007 roku. Liczba studentów z roku na rok stale rosła. Dwa lata temu zapisało się cztery tysiące osób. Oferta uczelni jest bardzo bogata i zróżnicowana, znajdziemy tam zarówno zajęcia z aerobiku, jak i nauki języków obcych oraz zajęć z informatyki. Otwarcie roku akademickiego stało się świętem dla starszego pokolenia studentów. We wcześniejszych latach przy tej okazji występowali: Zespół Mazowsze, Teatr Ocelot, Zespół Śląsk, Alicja Majewska z Włodzimierzem Korczem, Dziubek Band, Maryla Rodowicz oraz Golec Orkiestra.

Perła Lublin znów pokonuje Zagłębie

Obraz
W piątej kolejce PGNiG Superligi kobiet MKS Perła Lublin podejmowało Zagłębie Lubin. Gra miedziowych od początku się nie układała. Podopiecznym Bożeny Karkut nie pomogło nawet to, że dziesięć minut przed końcem z parkietu musiała zejść Marta Gęga i lublinianki grały w piątkę.  Bez wątpienia najskuteczniejszą zawodniczką gospodyń była Romana Roszak. Teraz przerwa na kadrę, a potem przyjdzie czas na mecze w europejskich pucharach. PRZEBIEG GRY: 5’  2:2 35’  17:10 10’   6:3 40’  18:13 15’  8:6 45’  21:13 20’ 10:7 50’  24:18 25’ 12:8 55’  27:21 30’ 13:10 60’  31:22

Wojtyczka i Bajerski o strategii rozwoju miasta

Obraz
     Większa integracja w innym gminami zagłębia miedziowego i KGHM oraz uniezależnienie się od miedziowego holdingu było tematem wystąpień  Franciszka Wojtyczki i Marka Bajerskiego,  radnych PiS do projektu strategii rozwoju Lubina na najbliższe czternaście lat. -  Władze miasta nie współpracują z KGHM, który mógłby nas wspierać w każdym kierunku.   Czerpanie korzyści z KGHM obejmuje tylko PIT i CIT - mówił Wojtyczka. Według radnego podstrefa lubińska praktycznie nie istnieje. - Mamy 410 hektarów atrakcyjnych terenów i nie potrafimy tego wykorzystać, a potrafią takie miasta jak Legnica, Polkowice, Środa Śląska oraz Jawor. W ten sposób się zamykamy się tylko na KGHM -  mówił. Wtórował mu Marek Bajerski. -  Warto odnieść się do dzieciństwa z lat 70, gdy chcieliśmy korelować gminy zrzeszone w Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy i nawiązać partnerstwo publiczno-prywatne - mówił. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że idealnym rozwiąz...

Budowniczy hospicjum został honorowym obywatelem miasta

Obraz
Zbigniew Warczewski jest budowniczym lubińskiego hospicjum, a we wcześniejszych latach jednym z projektantów szybów dookoła Lubina. Dzięki jego inspiracji powstał skwer im. Tadeusza zastawnika. Wśród nagród, które otrzymywał należy wymienić: zasłużony dla Ziemi Lubińskiej zasłużony dla KGHM Polska Miedź zasłużony dla województwa dolnośląskiego  zasłużony dla ochrony zdrowia Osiągnięcia te spowodowały nadanie honorowego obywatelstwa Lubina dla Zbigniewa Warczewskiego.

Grube pieniądze na obwodnicę Krzeczyna Wlk.

Obraz
Mimo, że prace fizyczne przy obwodnicy Krzeczyna Wielkiego jeszcze się nie rozpoczęły, to radni przekazali na ten cel już 4 miliony zł. Zaplanowano również przekazanie 30 tysięcy zł na obecny rok. Od głosu wstrzymali się radni PiS. -  Ta obwodnica omijać będzie zaledwie cztery domy. Uważamy, że jest w naszym powiecie dużo więcej dróg które należałoby wyremontować, a nie wydawać pieniądze na nową drogę - mówiła Karolina Bajger, radna powiatu lubińskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Niepełnosprawni pokazali ducha wspinaczki

Obraz
Dwa dni po memoriale imienia Iwony Buczek zorganizowano szczyt odwagi dla osób niepełnosprawnych. - Osoby niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo przełamują wszystkie bariery.  Poprzez wejście na ten kielich staramy się też zabić wszystkie lęki - mówił Dariusz Jankowski, prezes stowarzyszenia Równe Szanse. Pierwszym śmiałkiem, który zdecydował się wspiąć było Jarosław Orzechowski. - Wspinałem się pierwszy raz w życiu i udało mi się przełamać lęk wysokości - mówił. Za imprezę odpowiedzialne było Stowarzyszenie Miłośników Gór. W planach jest budowa centrum wspinaczkowego z montażem windy zewnętrznej. Dodajmy że, na paraolimpiadzie w Tokio była wspinaczka sportowa.

Pożegnali lato na ludowo

Obraz
W ostatnią niedzielę września Centrum Działań Twórczych zaprosiło lubinian na folkowe pożegnanie lata do parku wrocławskiego. Widać się ilość ludzi zaskoczyła organizatorów, gdyż w pewnym momencie zaczęło brakować już krzesełek. - Każda okazja do spotkania i integracji mieszkańców jest wskazana - mówiła przewodnicząca powiatu lubińskiego, Jadwiga Musiał.

Zagłębie wygrywa nad Piotrkowianinem

Obraz
W czwartej serii PGNiG Superligi mężczyzn podopieczni Jarosława Hipnera podejmowali Piotrkowianina. Sześć bramek zdobyli Roman Czyczykało i Jakub Moryń z Zagłębia Lubin oraz Adam Naczelny z Piotrkowianina. Niemal połowę rzutów gości obronił Miłosz Marcin Schodowski. Teraz czas na grę reprezentacji. Miedziowi swoje spotkanie rozegrają dopiero drugi weekend października, a ich rywalem będzie Orlen Wisła Płock. PRZEBIEG GRY: 5’  2:1 35’  16:12 10’  3:2 40’  18:14 15’  6:4 45’  20:16 20’  7:6 50’  24:18 25 11:7 55’  28:21 30’ 14:11 60’  32:25

Kraków wygrał memoriał, ale Wrocław jest nadzieją wspinania

Obraz
Ósmy memoriał imienia Iwony Buczek był wyjątkowy z powodu 25 rocznicy utworzenia Stowarzyszenia Miłośników Gór. Tym razem najlepsza okazała się Maja Rutka i Wojciech Pełka. Oboje trenują w UKS Korona Kraków od ponad dziesięciu lat. Nadzieją dolnośląskiego wspinania jest Jagoda Podgórnik, która wspina się od sześciu lat. Dwa lata krócej wspina się kolega Jagody z zespołu, czyli Gustaw Fedorowski. Jedynym lubinianinem, który dotarł do szczytu wieży był Mateusz Piechota. Wśród kobiet piąte miejsce zajęła Aleksandra Jeremiejko, czyli reprezentantka SMG Lubin. Organizatorzy oprócz kilku tras różnej trudności zaplanowali spacer po ponad 100-metrowej linie. W zawodach wystąpiło nieco ponad 80 osób. Na poniedziałek zaplanowano zawody we wspinaniu się dla niepełnosprawnych. Początek zmagań już o godzinie 11:00, a potrwają one do 14:00.