Nadzwyczajna sesja rady miasta zwołana na wniosek klubu radnych Lubin 2006 miała przynieść budżet z różnicą między dochodami a wydatkami na poziomie 40 milionów złotych. Nie zabraknie w nim budowy dróg na nowobudowanym osiedlu Polesie oraz ważnych przedsięwzięć oświatowych. Ponadto promocje miasta przyjmie Regionalne Centrum Sportowe. Ekipa rządząca wyprzedziła kolejność i zgłosiła uchwały o podobnej treści na sesji. Po takim obrocie sprawy radni PiS opuścili na chwilę salę obrad. Zanim procedowano te punkty przyjęto apel do premiera o zmianę ustawy o czystości w gminach poprzez ich doprecyzowanie wykluczające możliwość interpretacji, jak również poprzez przesunięcie daty wejścia w życie nowych zasad gospodarowania odpadami od 1 stycznia 2022 roku oraz wydłużenia okresu w jakim rada gminy obowiązana jest dostosować obowiązujące regulaminy utrzymania czystości i porządku na terenie gminy do zmienionych przepisów.. - Dostaliście opinię wojewody unieważniającą uchwały w sprawie śmieci - mówił Krzysztof Lis, radny PiS. Wg. Tomasza Górzyńskiego, przewodniczącego klubu Lubin2006 prawo nie jest spójne, a Regionalna Izba Obrachunkowa wydaje różne decyzje w sprawie takich samych uchwał. Jedyną osobą, która przyznała się do błędu jest Krzysztof Szczepaniak. Po komisji gospodarki komunalnej uchwalę wycofany. Do tematu radni powrócą w lipcu. Do tego czasu obowiązują dotychczasowe ceny śmieci. Tym samym radni PiS wnieśli pod obrady rady miejskiej uchwałę, która ma na celu oddalić termin wejścia w życie nowych stawek za śmieci do początku września 2020. Należy podnieść, iż nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na gminy obowiązek dostosowania aktów prawa miejscowego dotyczących gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi do zmienionych przepisów w terminie do 6 września 2020 r. Listopadową sesję już opisywałem.
Już na pierwszym posiedzeniu w nowym roku radni gminy Lubin zmienili budżet. Z pierwotnego projektu wykreślono budowę boiska typu orlik w Księginicach. - Najważniejszym zadaniem, na które przeznaczamy pieniądze jest Ekopostawa to ważna sprawa - mówiła Marzena Kosydor, skarbnik gminy. W budżecie zapisano też pieniądze otrzymane z KGHM, o których już pisałem oraz 694 tysięcy zł. na odnowienie instalacji przeciwpożarowej w szkole znajdującej się w Niemstowie.
Na sesji rady gminy postanowiono o likwidacji szkoły w Osieku. - Na każdym poziomie kształcenia jest maksymalnie dziesięcioro uczniów - mówiła Barbara Torz, kierownik referatu oświaty i kultury. Jedynym radnym, który głosował przeciw likwidacji był Kacper Snowyda. - Już w ubiegłym roku nie było naboru do tej szkoły i pani kierownik zapomniała o tym powiedzieć - skomentował. Kolejną uchwałą jest zamiar likwidacji punktu przedszkolnego w Wierceniu, Składowicach oraz Krzeczynie Wielkim. Rada też podjęła decyzję zwiększyła o niemal 5 milionów pulę przeznaczonej na drogi wewnętrzne. Deficyt budżetowy wyniesie 5,7 milionów zł. W najbliższym czasie przy ulicy Granitowej w Krzyczenie Wielkim oraz Raszówce powstanie przystanek autobusowy. Ustanowiono też ul. Ułanów w Krzeczynie Wlk., ul. Imbirową w Pieszkowie oraz ul. Agrestową i Jagodową w Chróstniku.
Po sześciu latach lubinianie już nie będą mogli darmowymi autobusami dojechać do Chocianowa. - To dzięki Waszym sugestiom i opiniom podjąłem decyzję o zorganizowaniu bezpłatnej komunikacji na nowo - przekazał za pośrednictwem facebooka Tomasz Kulczyński, burmistrz Chocianowa. Oznacza to, że od 1 marca odpowiedzialność za gminny transport przejmie Chocianów. Na tej linii kursują także busy firmy Jantar z częstotliwością średnio co 45 minut.
Komentarze
Prześlij komentarz