Jako walkę Dawida z Goliatem, w której są zarówno partie polityczne, finansujące kampanie z pieniędzy obywateli, władze samorządowe i kandydaci, którzy z własnych środków finansują swoje kampanie - tak wicemarszałek Sejmu, Stanisław Tyszka opisał sytuację w dysponowaniu pieniędzmi w wyborach samorządowych. Zrównoważony budżet, przejrzystość i jawność wydatków oraz oddanie władzy obywatelom - to trzy priorytety Kukiz 15 w nadchodzących wyborach. - To kwestia bieżących konsultacji, wykorzystania takich instrumentów jak panele obywatelskie. To kwestia uruchomienia rzeczywistych, prawdziwych referendów lokalnych. To również kwestia korzystania z obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej - zakończył Tyszka. Kandydatem na prezydenta Lubina jest Arkadiusz Klinger, który przez wiele lat był związany w PKO, czy urzędem skarbowym, a od 2006 roku z KGHM. Liderem list do sejmiku województwa jest Marcin Królak. - My podchodzimy do wyborów jako do służby - mówił Tyszka. Klinger chcę postawić na stworzenie nowych miejsc pracy, gdyż jak mówił jest ojcem czwórki dzieci, z których trzech wyjechała za granicę. Jednocześnie przedstawiono kandydatów otwierających listy do rady miasta i powiatu. Oto one:
Już na pierwszym posiedzeniu w nowym roku radni gminy Lubin zmienili budżet. Z pierwotnego projektu wykreślono budowę boiska typu orlik w Księginicach. - Najważniejszym zadaniem, na które przeznaczamy pieniądze jest Ekopostawa to ważna sprawa - mówiła Marzena Kosydor, skarbnik gminy. W budżecie zapisano też pieniądze otrzymane z KGHM, o których już pisałem oraz 694 tysięcy zł. na odnowienie instalacji przeciwpożarowej w szkole znajdującej się w Niemstowie.
Na sesji rady gminy postanowiono o likwidacji szkoły w Osieku. - Na każdym poziomie kształcenia jest maksymalnie dziesięcioro uczniów - mówiła Barbara Torz, kierownik referatu oświaty i kultury. Jedynym radnym, który głosował przeciw likwidacji był Kacper Snowyda. - Już w ubiegłym roku nie było naboru do tej szkoły i pani kierownik zapomniała o tym powiedzieć - skomentował. Kolejną uchwałą jest zamiar likwidacji punktu przedszkolnego w Wierceniu, Składowicach oraz Krzeczynie Wielkim. Rada też podjęła decyzję zwiększyła o niemal 5 milionów pulę przeznaczonej na drogi wewnętrzne. Deficyt budżetowy wyniesie 5,7 milionów zł. W najbliższym czasie przy ulicy Granitowej w Krzyczenie Wielkim oraz Raszówce powstanie przystanek autobusowy. Ustanowiono też ul. Ułanów w Krzeczynie Wlk., ul. Imbirową w Pieszkowie oraz ul. Agrestową i Jagodową w Chróstniku.
Po sześciu latach lubinianie już nie będą mogli darmowymi autobusami dojechać do Chocianowa. - To dzięki Waszym sugestiom i opiniom podjąłem decyzję o zorganizowaniu bezpłatnej komunikacji na nowo - przekazał za pośrednictwem facebooka Tomasz Kulczyński, burmistrz Chocianowa. Oznacza to, że od 1 marca odpowiedzialność za gminny transport przejmie Chocianów. Na tej linii kursują także busy firmy Jantar z częstotliwością średnio co 45 minut.
Komentarze
Prześlij komentarz