Będzie strategia

Przed sesją rady powiatu odbyła się komisja oświaty, na której już zostały rozstrzygnięte losy szkoły. Na posiedzenie komisji oświaty przybyła także przewodnicząca rady powiatu, Jadwiga Musiał.
- Nie ma innej szkoły, która uczyłyby w kierunkach: rolnik, cukiernik, fryzjer itp. Szkoła ta ma same zalety: ośrodek egzaminacyjny na dwa województwa (tj. dolnośląskie i opolskie), kursy kwalifikacyjne R3, ośrodek z kształceniem duo. W tym roku do subwencji zabrakło nam 500 tysięcy zł., a przypomnę że na poprzedniej sesji przekazaliśmy miastu pieniądze na remont drogi, która jest w dość dobrym stanie - mówiła Stanisława Kos. Dyrektor gimnazjum nr 4 i przewodnicząca komisji oświaty zgłosiła wniosek, aby dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej w Rudnej, Ewa Janiszewska przygotowała strategię pomocy dla szkoły na najbliższe lata - musimy dokładnie przeanalizować sytuację.
- Szansą dla szkoły jest zmieniające się prawo, które zakłada że kupić zimie będą mogły tylko osoby z wykształceniem rolniczym, tylko tutaj jeszcze musi być świadomość społeczna. Na kurs R3 przychodzą także osoby z wyższym wykształceniem - mówiła dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej w Rudnej, Ewa Janiszewska, która dodaje: w ZSZ największy popyt miały kierunki: mechanik pojazdów samochodowych, cukiernik, kucharz, monter instalacji sanitarnej, mechanik automatyki samochodowej. W tym roku chcemy utworzyć nowy kierunek: mechanik motocykli.
Roman Rutkowski, mechanik pojazdów i blacharz dodaje: szkoła ta funkcjonuje dobrze. Mamy dużo licealistów, ale nie wszyscy nadają się na studia. W 1966 r. budowano tysiąc szkół na tysiąc lecie chrztu polski, to teraz je likwidujemy.
Jarosław Kopeć, cukiernik: od 20 lat zatrudnia praktycznie tylko swoich praktykantów i tylko 5 innych osób.
Szkoła ponadgimnazjalna zostaje w Rudnej w niezmienionym kształcie, przynajmniej do końca roku szkolnego 2016/1017. Rozmowy też zostały odroczone do czasu przedstawienia radzie strategii, czyli do końca lipca 2016.

Komentarze