Posty

Wyświetlanie postów z czerwiec, 2023

Piękniejsze wsie celem konkursu

Obraz
W sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Sportowego przyznano promesy przedstawicielom gmin subregionu legnicko-głogowski. W jego w ramach programu odnowa dolnośląskiej wsi oraz konkursu dla gmin na bieżące utrzymanie urządzeń wodnych oraz zadań z zakresu Ochrony, rekultywacji i poprawa jakości gruntów rolnych. - Dofinansowania w formie promes przekazujemy na podstawie wcześniej podjętej uchwały. Bardzo dużo gmin z subregionu legnicko-głogowskiego otrzymało środki, na łączną kwotę prawie 8,5 mln zł w ramach wszystkich czterech konkursów. Jestem pewien, że pozyskane granty oraz zrealizowane w ramach tego inwestycje przysłużą się Dolnoślązakom – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Po raz trzeci z rzędu gmina Lubin dostała pieniądze na modernizację rowów melioracyjnych. Tym razem  promesę otrzymał także powiat lubiński. jednak nikt z włodarzy nie pojawiły się raz uroczystości.

Zagłębie zagra w Lidze Mistrzyń

Obraz
Spośród szesnastu najlepszych zespołów na starym kontynencie rozlosowano dwie grupy. Pierwsze spotkania zaplanowano w drugi weekend września. Mistrzynie Polski będą rywalizowały w grupie B, gdzie czeka ich wymagająca rywalizacja z Team Esbjerg, Metz Handball, Vipers Kristiansand, CS Rapid Bukareszt, FTC Rail Cargo Hungaria, Krim Mercator Ljubljana i Ikast Handbold. W zespole ze stolicy Słowenii zobaczymy Aleksandrę Rosiak, która jest wychowanką lubińskiego klubu. Dużą przeszkodą będzie z pewnością mistrz Norwegii. Jedynie ostatni zespół z grupy odpada z rywalizacji, a pozostałe grają w barażach.

Ponad sto osób śpiewem wychwalało Boga

Obraz
Setki lubinian wzięło udział w koncercie zorganizowanym przez Narodową Orkiestrę Dętą z siedzibą w Lubinie oraz Diecezję Legnicką pod tytułem W Niebo Dęte. Zaskoczenia organizacją takiego koncertu nie krył dyrygujący Hubert Kowalski. - Jest to dla mnie swoistym szokiem, że tego typu podmiot podejmuje się takiego koncertu o charakterze religijnym  - mówił dla miedziowe.pl. Od dwóch lat patronem festiwalu jest Marek Garcarz, który przez wiele lat w kształcił młodych ludzi w kierunku muzycznym. Orkiestrze towarzyszył chór, który połączył osoby z całej Polski. - Koncert ewangelizacyjny, który połączony jest z orkiestrą daje świetne połączenie. Kolejnym argumentem była organizacja tego koncertu w dzień po Dniach Lubina - mówiła Dominika Piętak, która przyjechała z Krakowa. Chórowi i solistom towarzyszyli Arkadio, Basia Pospieszalska, Marcin Jajkiewicz, Karolina Kram-Chojnacka, Joachim Mencel i Mateusz Pospieszalski.

Muzycznie i konkursowo podczas Dni Lubina

Obraz
Po raz kolejny Holi festiwal rozpoczął święto miasta. Najwięcej osób zgromadził koncert Sławomira. Chwilę później na scenie pojawił się Big Cyc który prowadził publiczność w rockowy nastrój. Ostudzić emocje  miał Enej. Kolejny dzień otworzył koncert Midhight Blues. Oprócz sfery muzycznej był konkurs jedzenia na czas, teleturniej wiedzy o Lubinie, nagranie wspólnego Tik Toka. Trwa drugi dzień Dni Lubina. Na dzisiaj zaplanowano koncert Piotra Cugowskiego oraz Natalii Szroeder.

Piewsze absolutorium dla nowego starosty

Obraz
Najważniejszym punktem sesji rady powiatu było udzielanie woum zaufania dla starosty. Radni PiS wstrzymali się od głosu. Budżet powiatu za ubiegły rok zakończył się ponad 20 milionowym deficytem. Mimo ustawowego obowiązku w powiecie lubińskim nie zarezerwowano środków na budżet obywatelski. Z raportu wynika że bardzo dużym powodzeniem cieszy się zespół szkół przy ul. Szpakowej. Z usług poradni psychologiczno-pedagogicznej skorzystało 2877 osób. Dogadam powiatu należy wspieranie rodziny zastępczych i przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Sprawa ta wzbudziła szczególne zainteresowanie radnych. Oprócz raportu doszło do zmian w budżecie. Wśród nich znalazł się zakup testu do badań autystów. Najwięcej pieniędzy pochłonęły wynagrodzenia.

KGHM i LSSE inwestuję w SMR

Obraz
Mimo podpisanej umowy między KGHM a naszym miastem dziś podpisano umowę na budowę reaktorów atomowych z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Sygnatariusze dokumentu będą rozmawiać o możliwościach potencjalnego wspólnego zaangażowania w realizację projektów inwestycyjnych w zakresie SMR. - Dla KGHM energia jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty. – Inwestycja w SMR pozwoli spółce utrzymać przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie technologii energetyki jądrowej, opartej na małych modułach, to również wsparcie transformacji energetycznej polskiej gospodarki – mówił Mateusz Wodejko, który jest prezesem do spraw finansowych. Współpraca KGHM i Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie obejmować m.in. analizy dostępnych technologii małych reaktorów jądrowych czy poszukiwania najlepszych praktyk w zakresie prowadzenia badań i pomiarów w celu rozpoznania warunków geologicznych i geotechnicznych lokalizacji SMR. Podejmowane też będą wspólne działania na rzecz wspi...

2,5-letnia Marcelina czeka na pomoc

Obraz
Marcelinka choruje na leukodystrofię metachromatyczną, która jest bardzo rzadką chorobą genetyczną i bezpowrotnie uszkodzą jej układ nerwowy. Na świecie jest tylko trzech specjalistów zajmujących się tą chorobą. - Błędne leczenie zabrało nam czas i diagnoza przyszła za późno. Marcelinka obecnie nie mówi i nie chodzi. Nadal szukamy alternatywnej terapii na całym świecie. Jedyną szansą zatrzymania postępującej choroby jest kosztowne leczenie w Chinach.  Pierwsza wizyta będzie kosztowała ok. 800 tysięcy złotych - mówią załamani rodzice. Festyn odbędzie się w dniu 17 czerwca 2023 r. na boisku w Chróstniku. Gościem specjalnym będzie Tomasz Drzewiecki i w związku z tym będzie można wylicytować voucher na przelot balonem nad Krakowem dla całej rodziny. Będzie można też przejechać się pojazdami terenowymi, motorami i nie tylko. Osoby, które nie są w stanie przybyć wpłacić darowiznę na zrzutka.pl .

Prezydent dostał absolutorium

Obraz
Rada miejska jednogłośnie udzieliła prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok. W raporcie wykazano, że w mieście znajduje się 623 mieszkania komunalne. Od początku maja 2020 roku w naszym mieście działa Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. W ramach realizacji kontraktu z NFZ w 2022 udzielono 4674 świadczeń terapeutycznych. Zakończenie budowy siedziby przy ulicy Kolejowej planowane jest na październik 2024 roku. Wśród najważniejszych inwestycji w mieście trzeba wymienić: budowa dróg na os. Polesie, gdzie dofinansowanie wyniosło 65% budowa inkubatora przedsiębiorczości, gdzie dofinansowanie wyniosło 80%   wymiana oświetlenia na terenie miasta, gdzie wspólnie z innymi gminami uzyskano dofinansowanie ze środków unijnych -  Robert Raczyński zasługuje na pochwałę za umiejętność sięgania po środki zewnętrzne, podczas gdy wielu włodarzy miast wojewódzkich nie potrafi po nie sięgać - mówił Krzysztof Lis, który został wybrany z ...

Lekkoatleci walczyli o medale

Obraz
Po sukcesie ubiegłorocznej imprezy zdecydowano, że znów w Świdnicy odbędzie się finał dolnośląski imprezy pod hasłem Lekkoatletka dla Każdego. Wśród 26 zawodników, którzy reprezentowały Sokół Lubin był Mateusz Urban, który wygrał bieg na 300 metrów. Podobny wynik na dystansie na 1000 metrów osiągnął Igor Gal. Srebrny medal z wynikiem 5,34 metrów zdobyła Julia Siepak. Tuż za podium w swoich biegach znalazł się Kacper Rychlewicz, Olivier Droździk i Matylda Latoń, Basia Werner. O medale walczono też na Mistrzostwach Polski LZS w Pile i tam Arina Stawska triumfowała w skoku w dal z wynikiem 5,59 metrów. Brąz w biegu na 400 metrów zdobył z czasem 51,22 sekund Jacek Czajkowski.

Koleje Dolnośląskie wzbogacają rozkład

Obraz
Od dziś obowiązuje wakacyjny rozkładu jazdy. Hitem korekty jest połączenie ze Świnoujściem, które zostało dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności oraz przewozu rowerów. Bilety będzie można rezerwować na koleo.pl , a ich koszt nie przekroczy 70 zł. Pociąg Kolei Dolnośląskich uruchomiony zostanie dopiero od 24 czerwca i zatrzyma się tylko w Głogowie i Zielonej Górze Ponadto w niektórych pociągach PKP Intercity od 11 czerwca zostaje wprowadzona graficzna rezerwacja miejsc. Jednym z nich jest IC Mehoffer.

Śladami Maryi do Gietrzwałdu

Obraz
Od mszy świętej rozpoczęła się pielgrzymkę do Gietrzwałdu. Tam bowiem 27 czerwca 1877 roku po raz pierwszy Matka Boża ukazała się polskim dziewczynkom. Warto podkreślić że to jedyne miejsce objawień na terenie Polski, które jest uznane przez stolice apostolską. -  Na pieszej pielgrzymce na Jasną Górę usłyszałem ogłoszenie o pielgrzymce do Gietrzwałdu. Po powrocie do domu podjąłem decyzję, że pójdę. Nie chcę porównywać obu sposobów pielgrzymowania, bo każdy ma swój cel i misję. Mnie się bardzo spodobało wędrować w tej małej grupie  - mówi Stanisław. Pielgrzymkę od pięciu lat organizuje Wspólnota Pielgrzymkowa Śladami Maryi. Na ponad dwudziestu pątników czekało 555 km. 

Starosta pogratulował Zuzannie Turczyńskiej

Obraz
Starosta lubiński i przewodnicząca rady powiatu spotkali się dziś z Zuzanną Turzyńską, by pogratulować srebrnego medalu, jaki zdobyła podczas Mistrzostw Świata Juniorów w układach formalnych ITF. Uległa jedynie zawodniczce z Malezji – Chan Zhi Xuan. – Formuła on-line jest o wiele bardziej wymagająca, ponieważ w porównaniu do zawodów „na żywo” sędziowie mogą wielokrotnie odtwarzać każdy fragment układu. Wychwytywane są nawet najmniejsze błędy. Bardzo często o zwycięstwie decydują trudne do zauważenia detale – podkreśla lubińska tekwondzistka.

Młodzież uczyła się pierwszej pomocy

Obraz
Już po raz ósmy zorganizowano olimpiadę pod nazwą „Uczmy się ratować życie”, podczas której uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli okazję zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Najlepsza okazała się drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego. - Ta olimpiada to nie jest zwykły konkurs. Wiedza tu zdobyta może kiedyś uratować ludzkie życie, a to jest przecież wartość nadrzędna, nie do przecenienia - mówił starosta lubiński. Na zawodników czekało kilka wyzwań, które mogą ich spotkać także w codziennym życiu. Wśród nich znalazły się: uraz kończyny, podtopienie, rana kłuta od noża czy zatrzymanie akcji serca. Uczniowie musieli przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem, a także, co równie ważne, zadbać o własne bezpieczeństwo.

KGHM wyróżnił sportowców

Obraz
Kolejny raz KGHM przyznał stypendia najzdolniejszym sportowcom roku.  – Takie informacje cieszą nas najbardziej. Wiemy jak skutecznie dążyć do celu i wiemy, ile wysiłków potrzeba, by uzyskać jak najlepsze wyniki. Medale naszych stypendystów to potwierdzenie, że program „Miedziane Rywalizacje” jest bardzo potrzebnym wsparciem – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM. Na zakończonych Mistrzostwach Europy wioślarska czwórka podwójna mężczyzn wywalczyła złoty medal. Był to jedyny medal wśród polskiej reprezentacji. Zwycięzcy to stypendyści programu KGHM Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski oraz Fabian Barański. Pokaz umiejętności bilardzisty z Lubina, Mieszka Fortuńskiego nie miał sobie równych podczas zawodów w Finlandii. Turniej z cyklu Dynamic Billard Euro Tour Men to najbardziej prestiżowe zawody na arenie europejskiej, w którym rywalizuje kilkuset najlepszych zawodników z całego świata. – Zwycięstwo jest dla mnie bardzo ważne w perspektywie mojej kariery i jej dalsze...

Rezerwy Zagłębia pozostają w drugiej lidze

Obraz
W ostatniej kolejce drugiej ligi Zagłębie II Lubin podejmowało KKS Kalisz. W poprzednim spotkaniu tych drużyn kaliszanie wygrali aż 5:2.  Pierwsze okazję dla obydwu zespołów były niecelne. W 21 minucie Kasjan Lipkowski podał do Kamila Koczego, a ten pokonał Szymona Weiraucha. Na początku drugiej połowy lubinianie zadali dwa ciosy rywalom. W 62 minucie Nestor Gordillo wyrównał stan meczu. W 69 minucie Mateusz Gawlik trafia po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Kilka sekund później wyrównał Wojciech Szafranek. Ten sam zawodnik zapewnił lubianom utrzymanie poprzez strzał z 88 minuty.

Młodzież mogła lepiej poznać potecjalnych pracodawców

Obraz
Związek Pracodawców Polska Miedź zaprosił mieszkańców stolicy polskiej miedzi na targi pracy. Skupiły one sześćdziesięciu pracodawców, z którymi chętnie spotkali się młodzi lubinianie. –  To zaś zasługa dyrektorów szkół, którzy umożliwili wyjście młodzieży z lekcji. Pracodawcy mają swoje potrzeby i szukają pracowników. Ta młodzież za kilka lat będzie na rynku pracy i dobrze , że dziś mają możliwość zapoznania się z oczekiwaniami pracodawcy, ale też w drugą stronę – pracodawcy w rozmowach z młodymi ludźmi mogą też wykształcić pewien obraz tego, czego oni oczekują i przygotować się na to – mówił Piotr Karwan, wiceprezes ZPPM. Źródło: LubinExtra

Przedszkola się zaprezentowały szerokiej publiczności

Obraz
Podczas III edycji Festiwalu Piosenki Przedszkolnej „Dziecięce Brzmienie" najlepsze okazało się przedszkole miejskie nr 7. Kolejny mnie tam na podium zajmowali przedszkole nr 14 i egzekwo PM nr 1 oraz PM nr 10. Nagroda publiczności trafiła do Planety Zdrowia.